Loader

Otizmli Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Tuvalet eğitimi, ailelerin ve otizmli çocukların en çok zorlandıkları eğitimdir. Alışma dönemi oldukça zorlu geçebilir. Çocuk öz bakım becerilerini öğrenene kadar oldukça enerji sarf etmektedir.

Her otizmli çocuk kendi içinde çok farklı gelişimsel özellikler taşımaktadır. Bu nedenle bu geniş yelpazede her otizmli çocuk aynı şekilde becerileri öğrenemez. Öncelikle bunu bilmek önemlidir. Bu konuda ebeveynlerin sıkı birer gözlemci olmaları, çocuklarının özelliklerini bilmeleri önem taşımaktadır.

Otizmli Çocuklarda Tuvalet Eğitimi
  • Otizmli çocukların tuvalet eğitimine 3 yaş civarında başlamak uygun olacaktır.
  • Çocuğun ne kadar süre kuru kaldığını gözlemleyerek tuvalet öncesi kayıt tutmak önemlidir.
  • 1 saat süreyle kuru kalabiliyorsa tuvalet eğitimine başlanabilir.
  • Tuvalet eğitimi için bir çizelge hazırlanmalıdır. Tuvalete yönlendirilmesi her çocuğun kuruluk süresine göre ebeveyni tarafından süresi belirlenmelidir. Tuvalet zamanı geldiğinde, çocuk tuvalete götürülür tuvaletini tuvalete yapması beklenir. Eğer tuvaletini yaparsa çocuk ödüllendirilir. Yapmazsa 5dk sonra deneme bir kez daha gerçekleştirilir.
  • Konuşma bilmeyen çocuklarda fotoğraf ipucu kullanılmaktadır. Her an kolay ulaşabileceği bir yere tuvalet fotoğrafı koyulup çocuğun tuvaletinin geldiğini belirtmesi sağlanır.

Tuvalet eğitiminde en zor olan çocuğun tuvaletini yapmak istememesi, inat etmesi, tutmaktan haz duymasıdır. Otizmli çocuk dışkısını tuvalete bırakmak istemeyebilir. Tuvaletin deliği çocuk için korkutucu, ürkütücü olabilir kimi zaman. Bu durumda deliği tuvalet kağıdıyla kapatıp dışkısını da görmesini, kendisini daha rahat hissetmesini sağlayabilirsiniz.

Tuvalet eğitimi özellikle ağır dereceli otizmli çocuklarda uzun yıllar devam eden bir beceridir. Erken ve yoğun eğitim ile birlikte ele alınması gerekmektedir. Eğer dikkatli ve doğru yaklaşım sergilenmeden deneme yapılırsa öğrenim süreci uzar. Bunun için uzmanlardan yardım almak çok önemlidir. Eğer çocuğunuz otizm tanısı aldıysa ve 3 yaş civarındaysa bu konuyla ilgili özel eğitimci kişilerden destek alarak tuvalet becerisini kazandırmayı daha rahat öğretebilirsiniz.

Otizmli çocuklarda tuvalet eğitimi PERA Ankara, PERA AvcılarPERA Kampüs,  PERA Başakşehir, PERA Dil Konuşma, PERA Yaşam Merkezimizde verilmektedir. Program içeriği ve süreci hakkında bize ulaşarak bilgi edinebilirsiniz.