Loader

Öğrenme Güçlüğü Ve Hibrit Öğrenme Ortamları

  Aşılama oranlarının dünya genelinde artıyor olmasını her gün umutlu bir şekilde takip ediyoruz. Bununla birlikte Covid-19 türlü mutasyonlar ile hayatımızdan çıkmamaya gayret ediyor. Olumlu birçok gelişmeyi takip ederken görünen o ki bir süre hibrit eğitim ortamları hayatımızda olacak.

Ne demek bu? Çocuklarımızın hem uzaktan eğitime hem de yüz yüze eğitime devam etmesi. Şu ana kadar eğitim süreci- kısa bir süre dışında- uzaktan devam etti. Bu dönem öğretmen, veli, öğrenci herkes için çok zorlu geçiyor kabul ediyoruz. Ses, bağlantı vs. sorunlarına herkes uyum sağlamak için elinden gelenin fazlasını yaptı ve yapıyor. Özellikle öğrenme güçlüğü olan öğrencilerimizin çoğunun hayal kırıklığı, dikkat eksikliği, motivasyonda azalma ve olumsuz tutum belirtileri gösterdiğini hepimiz gördük. Peki şu anda ya da daha sonra hibrit ortamlarda bu çocuklarımızın maksimum fayda sağlayabilmesi için neler yapabiliriz?

 

Öğrenme Güçlüğü Ve Hibrit Öğrenme Ortamları

 

Öncelikle başarıya odaklanmamız gerekiyor.

  • Bu dönemlerde önemli olan; çocuklarımızı, bizim içinde olduğumuz hatta tutabilmek. Bunun için kişisel iletişime vakit ayırmak gerçekten çok kıymetli. Kişisel iletişim halinde olduğumuz çocuklarımız ile kurduğumuz bağ birçok şeyin çözümü. Bu sorunu yaşadığımız çocuklarımıza daha çok mentör gibi davranarak rehberlik etmek ve üst bilişsel beceriler kazandırmak ana hedefimiz olmalı.
  • Bununla birlikte gerek yüz yüze, gerekse uzaktan eğitimde sınıf çalışma prensiplerinin ortak karar ile çıkması pandemi süreci dışında da çok etkili. Ders başlangıcında, ders sırasında, bir ders bitip diğer derse girerken dikkat edilecek durumlar, ödev takipleri, proje çalışmaları varsa sürecin belirlenmesi vb. Çorbada tuz olduğunu bilen her birey ile bağ kurmuş oluyoruz.
  • Gruplarda değişen liderlik görevleri oluşturabiliriz. Her bireyin benzer görevler ile lider olmasının motivasyonu artırdığını yıllar içinde defalarca görmüş olduk. Sınıf liderlerinden neler beklendiğinin kararı ortak verildikten sonra her hafta başka bir çocuğumuza bu sorumluluğu vermek her birinin derse karşı tutumunu olumlu etkileyecektir.
  • Ödevleri ile ilgili sorun yaşıyorsak ödevlerini bir de en sevdiği oyun veya en sevdiği dizi üzerinden vermeyi deneyin. Ödev yaparken en sevdiği işi yapacak, daha ne olsun. (Sonrasında, içerik yavaş yavaş değişebilir.)

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri olarak bizler 15 Hazirandan itibaren yüz yüze eğitimlere önlemlerle birlikte devam etmekteyiz. Çocuklarımızın okullarında aldığı uzaktan eğitim derslerinden maksimum faydayı sağlayabilmesi için bizler de elimizden geleni yapıyoruz. Bu dönemde çocuklarımızın okulda ve merkezde sorumlu uzmanları toplantılarına ve görüşmelerine dijital ortamlarda devam ediyor. Ailelerimizin de katıldığı bu toplantılarda ortak amaçlar için çalışmaya devam ediyoruz.

Hepimizin umudu en kısa zamanda alınan önlemler ile çocuklarımızın okul ortamına sağlıklı bir şekilde dönebilmesi, okul bahçelerinden gelen neşeli çocuk seslerinin duyulması.  

Eğitim Uzmanı Zühal Odabaşı

KURUMSAL EĞİTİMLER

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhasApp Destek Hattı