Loader

Çocuğum Okula Başlarken Ne Yapabilirim?

İlk önce derin bir nefes almalı ve ebeveyn olarak kendinizi bu sürece hazırlamalısınız. Çocuğun okula başlamasının çocuk için olduğu kadar ebeveynler için de bir uyum süreci gerektirdiği unutulmamalıdır. Her iki taraf için de yeni rutinlerin başlangıcı olacaktır. Bu süreç, düşündüğünüzden daha kolay ya da zor geçebilir. Burada ilk ve önemli nokta sakin kalabilmektir. Çocuk, gözlemleyerek öğrenmektedir. Sakin ve güven verici bir ebeveyn tutumu çocuğun da sakin kalmasına yardımcı olacaktır. Peki, aileler olarak başlangıçta nelere dikkat edilmeli?

Çocuğum Okula Başlarken Ne Yapabilirim?
  • Çocuğa okulun ne anlama geldiği ve neden gidilmesi gerektiği hakkında bilgilendirme yapılabilir.
  • Gideceği okula önceden bir ziyarette bulunulup keşfetmesine yardımcı olunabilir.
  • Okulun kuralları hakkında kısa ve basit bir konuşma gerçekleştirilebilir.
  • Okulun sadece dersten oluşmadığı, orada arkadaşlar edineceği ve oyunlar oynayacağı şeklinde keyifli aktivitelerden bahsedilebilir.

Okula gideceği sabah; dersin ne zaman biteceğini, ne zaman onu alacağınızı, nerede bekleyeceğinizi, acil bir durum olursa kiminle konuşabileceğini söylemenizde fayda olmaktadır. Bu davranış, çocuğun aklındaki soru işaretlerini gidererek sınıfında daha rahat olmasını sağlayacaktır.

Okulun ilk günü çocuk tarafından ağlamalı, bağırmalı ve inatlaşmalı geçebilir. Bunlar her ne kadar endişe verici durumlar gibi görünse de çocuğun alışma süreci içerisinde yaşanabilecek normal davranışlardır. Önemli olan bu olaylarda ebeveynin tutumudur. Güven verici ve destekleyici bir tavır alışma sürecini hızlandıracaktır. İlk gün ebeveynin, çocuğun öğretmeni ile tanışması uyumu kolaylaştırıcı davranışlardandır. Ebeveynin okuldan ayrılma vakti geldiğinde ise vedalaşmaları kısa tutmak daha faydalı olacaktır. Çünkü uzun vedalar çocuğun da kaygısını tetikleyerek ayrılmayı zorlaştıracaktır.

Her çocuk farklıdır bu nedenle her çocuğun uyum süreci de farklı şekildedir. Diğer çocuklar ile kıyaslamak yerine çocuğunuzun uyumunu kendi içinde izlemek daha sağlıklı olacaktır.

Tuğçe Afranur BARDAKÇI ÜNAL

Psikolog - Aile ve Evlilik Danışmanı

KURUMSAL EĞİTİMLER

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhasApp Destek Hattı